Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Zelo zanimivo - izvor magmatskih kamenin

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Prispevki za člane
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Leon56



Pridružen/-a: 04.12. 2007, 09:38
Prispevkov: 785
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 01 Sep 2010 08:17    Naslov sporočila: Zelo zanimivo - izvor magmatskih kamenin Odgovori s citatom

Le kaj se skriva znotraj zemlje?

Zemeljska skorja, ki prekriva plašč, je debela približno 35 kilometrov pod celinami in med 7 ter 10 kilometrov pod svetovnimi oceani. Prvo sestavljajo na prvem mestu kristalni temelji, magmatske in metamorfne kamnine kot granolit, granit in več drugih globočnin. Oceansko skorjo pa gradijo temelji iz bazalta, gabra in peridotita.

Ta skorja plava na astenosferi, ki je zgornja plast zemeljskega plašča. Slednji se razteza nekaj manj kot 3000 kilometrov v notranjost planeta, iz njega pa izhaja celoten nabor magmatskih kamnin. Te se večinoma ustvarijo v zgornjih plasteh plašča, kjer temperature po predvidevanjih nihajo med 600 in 1600 °C.

Vzroki za taljenje kamnin so visoka temperatura, prisotnost vode in pritisk. V približni globini med 7 in 70 kilometri pod površjem dosega temperatura preko 1000 °C, vse do 1200 °C. Na tem območju nastane večina magme, in sicer v plasti med 20 in 50 kilometri globine. Iz večjih globin se material za slednjo dviga v omenjeno plast, tu pa pride v stik s pronicajočo oceansko vodo, ki znižuje potrebno temperaturo za taljenje. Svojo vlogo igra tudi pritisk, ki je tu manjši kot v notranjosti plašča, in nastane staljena magma. Redkeje se talijo tudi kamnine Zemljine skorje, saj so s svojo sestavo (npr. piroksenov granolit) bolj odporne na takšen proces. Ob nekaterih priložnostih lahko zaradi iz plašča prihajajoče toplote in siceršnjih manjših pritiskov pride tudi do talitve.

Pri ohlajevanju magme se minerali kristalizirajo pri različnih temperaturah. Za nastanek magmatskih kamnin je pomembnih razmeroma malo mineralov, ti pa so v 90 odstotkih primerov silikatni. Tvorijo se iz silicija, kisika, aluminija, natrija, kalija, kalcija, železa in magnezija, tj. elementov, s katerimi je magma bogata. Frakcijsko strjevanje mineralov pri različnih temperaturah opisuje Bowenova serija reakcij.

Kljub temu, da zemeljsko skorjo sestavlja okoli 95 % magmatskih kamnin, je te opaziti razmeroma redko zaradi tankega sloja metamorfnih in sedimentnih kamnin, ki prekriva površje.

Zgornji tekst je povzet iz interneta

PS
Prav diamanti so nastali pred milijoni let pod zelo visokim pritiskom in temperaturami, kakšnih 200 metrov pod zemeljsko površino. Vulkanski izbruhi so magmo, ki je vsebovala diamante, potisnili po vertikalnih kanalih v zgornje zemeljske sloje in na zemelsko površino.
Ogljik kristalizira v diamant pri 1200 stopinj Celzija, pri pritisku 50000 atmosfer (to je pri globini 25 kilometrov).
_________________
Leon56
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Prispevki za člane
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.