Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




ČEŠPLJE, SLIVE - bolezni in škodljivci

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Škodljivci , bolezni in škropiva
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
katrinca
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.11. 2007, 16:42
Prispevkov: 10188
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: 05 Jul 2013 06:27    Naslov sporočila: ČEŠPLJE, SLIVE - bolezni in škodljivci Odgovori s citatom

Češpljeva uš
Brachycaudus helichrysi

Zelena češpljeva uš povzroča močno zvijanje listov in zavira rast poganjkov.

Češpljev zavijač
Cydia funebrana

Češpljev zavijač je po načinu življenja zelo podoben jabolčnemu zavijaču in se pojavljata bolj ali manj istočasno. Prvi rod metuljčkov leta v maju in v za četku junija in povzroča junijsko črvivost češpelj. S tem na splošno ne povzroči velike škode, zato
navadno prvega rodu ne zatiramo. Pomembnejši je drugi rod. Metuljčki letajo od sredine julija do konca avgusta in začrvivijo že debele plodove. Metoda zavajanja češpljevega zavijača z dispenzorji ECODIAN CF je zelo učinkovita,če zagotovimo naslednje pogoje: dovolj izoliran nasad in postopek izveden na širšem območju.

Breskov rak
Cytospora sp

Agrotehnični ukrepi:Sprotno odstranjevanje in sežiganje vseh okuženih vejic ali debelejših vej. Iz okuženih nasadov tudi sicer odstranimo ves les in ga zažgemo. Občutljive sorte ne sadimo na zelo vlažne lege. S primerno poletno rezjo je treba povečati zračnost krošnje. Poskrbeti za skladno gnojenje z dušikom, da preprečimo prekomerno rast in občutljivost za te bolezni. Če so nastale poškodbe lesa zaradi naravnih (toča, veter, škodljivci) ali drugih dejavnikov (obrezovanje) je treba tak nasad čim prej poškropiti z ustreznim fungicidom, z namenom razkuževanja ran, če to dovoljuje karenca.

Češpljev kapar
Eulecanium corni

Kapar sesa rastlinske sokove in tako drevesa iz črpava. Neprijetno je tudi obilno izločanje medene rose. Optimalen čas za njegovo zatiranje je v fazi brstenja.

Rumena češpljeva grizlica
Hoplocampa flava

Zatiramo jo, če je bil presežen prag škodljivosti, ko odpade večina venčnih listov. Češpljeve grizlice povzročajo zgodnjo črvivost plodov. Umazano bele pa gosenice najdemo že v plodovih, ki so debeli komaj za droben lešnik.

Črna češpljeva grizlica
Hoplocampa minuta

Zatiramo jo, če je bil presežen prag škodljivosti, ko odpade večina venčnih listov. Češpljeve grizlice povzročajo zgodnjo črvivost plodov. Umazano bele pa gosenice najdemo že v plodovih, ki so debeli komaj za droben lešnik.

Češpljeva mokasta uš
Hyalopterus pruni

Mokasta češpljeva uš oblikuje obsežne kolonije na spodnji strani listov in izloča obilno medeno roso. Češpljeva mokasta uš se običajno pojavlja v

Plodova monilija
Monilinia fructicola

Spada med karantenske škodljive organizme. Napada vse koščičarje, najpogostejša je na breskvah in nektarinah.
Plodova monilija povzroča propadanje cvetov, listov in poganjkov ter gnitje plodov. Cvetovi in listi porjavijo in ne odpadejo takoj, na okuženih poganjkih se pojavijo rjave uleknjene nekroze in razjede, iz katerih se pri koščičarjih izloča smolika. Vrhovi poganjkov se sušijo, propadejo lahko tudi večje veje. Gnili plodovi se jasneje posušijo in zgubajo, nastanejo mumije. Bolezen lahko povzroči zelo veliko gospodarsko škodo zaradi gnitja plodov v nasadu pred obiranjem ter kasneje v skladišču.

Navadna sadna gniloba
Monila fructigena

Gliva povzroča gnitje plodov v nasadu in pri skladiščenju. Ohranja se v obliki saprofitskega micilja in trosov v plodovnih mumijah.
Osnovna dejavnika, ki vplivata na obseg okužb sta vreme in povzročitelji poškodb plodov.
Češnje in posebno višnje sadimo na zračne lege. Poskrbeti je treba za usklajeno gnojenje z dušikom. Češnje in višnje temeljito oberemo, da se glivica ne ohranja v obliki mumij na drevesih.
Agrotehnični ukrepi:
•odstranjevanje plodovnih mumij
•zračne in ne pregoste krošnje
•ustrezno preredčeni plodovi

Cvetna monilija
Monilinia laxa

Agrotehnični ukrepi: Občutljive sorte breskev in posebej nektarink ter marelic ne sadimo na vlažne in zaprte lege. Poskrbeti je treba za usklajeno
gnojenje z dušikom. Odstranjujemo okužene poganjke in jih odstranimo iz nasada. Pri zimski rezi odstranimo vse mumije plodov iz prejšnje sezone. Češnje in posebno višnje sadimo na zračne lege. Poskrbeti je treba za usklajeno gnojenje z dušikom. Okužene poganjke porežemo in jih odstranimo iz nasada. Sadje temeljito oberemo, da se glivica ne ohranja v obliki mumij na drevesih

Rdeča listna pegavost češpelj
Polystigma rubrum


Mali zimski pedic
Operophtera brumata

Gosenice metuljev, ki se hranijo z brsti in cvetovi.
Mehanično zatiranje: Preden nastopi jeseni prvi mraz ovijemo debla češenj z nekaj centimetrov širokimi lepljivimi trakovi, ki prepreči samicam malega zimskega pedica, da bi splezale na drevo in odložile jajčeca.

Listna luknjičavost koščičarjev
Stigmina carpophila

Z jesenskim oziroma predspomladanskimi škropljenji proti breskovi kodravosti običajno zatiramo tudi listno luknjičavost koščičarjev, saj so proti njej namenjena bolj ali manj ista sredstva. Na nekaterih legah in v mokrih letih je potrebno škropiti breskve še enkrat ali dvakrat v drugi polovici aprila in v maju.
Agrotehnični ukrepi: Poskrbeti za usklajeno gnojenje, zlasti z dušikom. S poletno rezjo povečujemo zračnost drevesnih krošenj in omejujemo bujnost rasti.

Rožičavost češpelj
Taphrina pruni

_________________
Katrinčin okrasni vrt
Katrinčin uporabni vrt
ZELENI KROG - organizirana menjava semen in rastlin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Škodljivci , bolezni in škropiva
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.