Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Zalivanje v plastenjakih
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Vzgoja rastlin
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 04 Sep 2009 08:13    Naslov sporočila: Zalivanje v plastenjakih Odgovori s citatom

TUKAJ se je začela debata o vzgoji v neogrevanih rastlinjakih v kateri smo prišli tudi do zalivanja.

Da bo mogoče hitreje najti, sem se odločila odpreti novo temo o načinih zalivanja v plastenjakih.

V njem poleti gojim le paradižnike. Da bi tudi brez škropiv ostali čimbolj zdravi, so pokriti, zato jih je pa treba redno zalivati.

Kako zalivati, da ne bo več škode kot koristi? Seveda ne po listih. Ne hoditi med njimi, ko so polni rose (čeprav so pokriti, se rosa vseeno nabere), stalno prerivanje med njimi jim tudi sicer ne paše (vsaj jaz imam v rastlinjaku bolj na gosto posajene, ker šparam s prostorom).

Rešitev je torej edina: namakalni sistem

Sama sem se odločila za kapljičnega.

Prvo leto sem imela tiste cevi, ki jih moraš sam naluknjati in poljubno vstaviti zalivalne puše.
Postavitev zamotana, luknjanje grozno, treba je vskladiti sadike in razvrstitev puš, cevi položiti s primernim padcem, da priteče voda tudi do zadnje puše, ker sicer te ostanejo suhe.
Učinkovitost: ob primerni razvrstitvi puš ustrezna.
Trajnost: sistem zdržal celo leto in je primerno ohranjen še za naprej.

Letos sem kupila črno že gosto naluknjano cev.
Postavitev enostavna, tudi problema s padcem pravzaprav ni - začetna ugotovitev - to Exclamation
Učinkovitost: zalivanje zelo ustrezno. Posebej še, če je priključeno na napeljavo s pritiskom. Sama imam cev napeljano iz više stoječe cisterne z deževnico s padcem kakšnih 5 - 7 m, da je v redu delovalo sem morala sistem občasno za minuto "spodbuditi" s priključitvijo na vodovod.
Zemlja povrh je sicev videti suha, ampak po znižanju gladine vode v cisterni sem videla, da je v 4 urah steklo med 100 in 200 litri vode - zalivalna cev dolga 15 m.
Zalivala sem na 10 do 14 dni. Tudi ob najhujši suši, sadike niso nikoli izgledale suhe, sumim pa, da so tudi zaradi premalo zalivanja letos manj rodne.
Trajnost: je že začela puščati na priključku in na koncu. Za naslednje leto bom morala nabaviti novo.
Mogoče bi jo morala prekriti z zemljo ? Nisem je, ker sem se bala, da bi zemlja zamašila zalivalne pore. Zastirke tudi nisem imela, ker je bilo spomladi zelo malo sonca, potem je pa že sam paradižnik senčil zemljo.

Ob zalivanju sem spomladi upoštevala tudi, da so tla ob obilnem deževju srkala vlago iz okolice in je bilo potrebe po zalivanju manj.

Ob paradižnikih raste tudi nekaj sadik bazilike, taget in seveda kak plevelček. Tudi te rastline niso kazale, da bi bilo zalivanja premalo.


Pozimi sem imela v plastenjaku zimsko solato. Kljub temu, da ni bila niti enkrat zalita, je normalno rastla, se pravi, da je iz tal in zraka dobila dovolj vlage.

Na koncu še po moje zelo važen podatek: moj rastlinjak je poleti samo tunel, ker snamem zimsko prevleko. Torej sta vhod in izhod prosta za kroženje zraka. Sicer ju ob hladnejših dnevih do 3/4 zaprem z zaveso iz vrtne koprene, ampak kljub temu temperaturna razlika med notranjostjo v tunelu in okoljem ni zelo velika.
Nima betonskih temeljev - sidran je direktno v zemljo in torej pretok vlage v tleh ni prekinjen.

Toliko o mojih izkušnjah. Vabljeni še ostali, da napišete kaj na to temo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 04 Sep 2009 08:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ha, zanimivo. Nisem namreč še preizkusil kapljičnega namakanja,kar sem tudi zapisal v prispevku. Kot kaže zadeva ustrezno funkcionira.

Malo sem v mislih skeptičen glede temperature vode v črni cevi, kjer je pretok praktično minimalen, oziroma voda skoraj stoji. Zadeva mi je močno podobna solarnemu radiatorju, kjer dosežem temperaturo do 80 stopinj. Kakšna je tvoja izkušnja? Jaz bi moral namreč napeljati cev do plastenjaka kar dobrih 20m, ki bi bila izpostavljena soncu.

Ja, morda sem pozabil omeniti, da je tudi moj plastenjak čez poletje odprt na obeh koncih in je zato tudi samo tunel. Imam pa točne podatke, ker sem meril, da je temperatura vedno vsaj 5 stopinj višja, kot zunaj, kljub prezračevanju. Včasih, ko pa poleti ni niti sapice pa se prezračevanje ustavi in takrat je do 10 stopinj višja kot izven.

Sem poskusil s forsiranim prezračevanjem ( ventilator premera 40cm na stojalu), kar pa je znižalo temperaturo za bore 2 stopinji.
Največ sem znižal ( za cca 5 stopinj) ko sem plastenjak prekril z belo kopreno ( torej sem ga senčil).

Žal, moj plastenjak ni take konstrukcije, da bi lahko odprl stranske stene ( po vsej dolžini tunela) in bi tako imel samo neke vrste streho s spuščenimi robovi, kar se po moje še najbolj obnese.
Upam, da bo še kdo kaj dodal, ker je vsaka ideja več kot dobrodošla.

lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aron



Pridružen/-a: 07.02. 2008, 17:51
Prispevkov: 399
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: 04 Sep 2009 10:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi sam imam rastlinjak, prekrit z uv folijo, neogrevan. Poleti odprem vrata na obeh straneh in eno daljšo stranico do polovice, tako da zrak lahko kroži. Namakanje imam pa urejeno tako, da sem v Kaliji kupil tiste poceni plastične cevi za kapljično namakanje, jih razprostrl po tleh ter jih priključil na večji sod, ki sem ga postavil kak meter od tal visoko, tako gravitacija poskrbi, da so moje paprike paradižniki in kumare poleti zalite. Še dve slikci ena iz bolj zgodnjega poletja, ko med paprikami še raste solata in ena slikana nedavno, ko rastlinjak izgleda kot džungla Smile



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 04 Sep 2009 10:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Labia, jaz imam dovodno cev tudi dolgo čez 10 metrov. Je pa zelene barve in skrita med rastlinjem. Okoli nje pač kosim bolj visoko.

Saj se voda nima časa segret. Zalivanje vključim zgodaj zjutraj, takrat je voda še hladna in pretaka se v senci. Zalivam od 2h do največ 4h (trajanje zalivanja) . Ohladi se tudi tisto malo, kar je je ostalo v ceveh. V rastlinjaku na tleh je pa znova senca, ali pa daš čez cevi zastirko.
Taka razlika v temperaturi, kot praviš, bi znala biti tudi pri meni, a doslej še nisem opazila, da bi kaj škodila. Poletna streha je iz običajne nearmirane UV folije za rastlinjake. Res pa je, da stoji moj rasLtinjak na prepišni lokaciji sever-jug.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 24 Feb 2010 11:39    Naslov sporočila: zalivanje Odgovori s citatom

Ja, znova aktualno. Ker želim začeti novo sezono s kapljičnim namakanjem sem malo brskal po internetu in si ogledoval ponudbo v trgovinah.

Malo sem skeptičen glede pritiska vode. Imam namreč 1000 litrov deževnice na 1m višinske razlike ( spodnji del, kjer je pipa- torej 2 metra od gladine vode do nivoja zemlje v plastenjaku, ko je rezervoar poln).
Razdalja je 20m do plastenjaka in za plastenjak predvidevam porabo vsaj 25 metrov naluknjane cevi.

Ker se ne bi rad vrgel v stroške brez uspeha, sem načrtoval uporabo 20 metrov okrogle 3/4 cole cevi do rastlinjaka ( cena cca 0.5€ za meter) in v rastlinjaku 25 metrov plastične ,naluknjane, ploščate,črne (driptape- http://174.123.135.195/uploads05/3/S/T0114349554.jpg) cca 25mm široke, ki se upam "napihne- naredi bolj okrogla, ko je voda notri". Cena je bagatelna v kmetijski trgovini 0.11€ za meter.

Nimam izkušenj s tem in nimam pojma, če je to dovolj pritiska, da bo voda prišla sploh do konca cevi in ne bo morda zalivalo samo prvi meter te druge cevi.

Tudi ne vem ali se bodo luknjice, ki so zelo majhne, morda zamašile. Ali naj cev položim po vrhu, jo morda vkopljem pod površino? Ali rabim črpalko za dvig pritiska? Bo sploh delovalo?
Ima kdo kaj izkušenj s tem?

To je trenutno najcenejša varianta, če pa nima perspektive bom moral načrtovati drugače.( morda za drugi del naluknjane alkatenke, morda priklop na vodovodno omrežje,....)

DODANO 26 feb: Sem že našel. Ta plastičen trak z luknjicami (driptape) rabi od 7 do 25 psi, kar je 0.5 do 1.7 bara. Bar je pa približno atmosfera .
Priporočajo približno 1 atm (atmosfero) pritiska.
Višinska razlika 1 meter pomeni pri preseku cevi 1cm2 približno 0.1 atmosfere. Torej je bi rabil vsaj 10 metrov višinske razlike med sodom in nivojem zalivanja. Druga možnost pa je dodati črpalko ali tretja priključiti na vodovodno omrežje.
DODANO 17maj: trenutno priključeno na vodovodno omrežje in ventili so odprti cca 10%. Pritisk in pretok je več kot dovolj za cca 30 metrov kapljične cevi. Bom pa kmalu priključil na vodni zbiralnik (2m višinske razlike) ..sledi poročilo.

lp labia


Nazadnje urejal/a labia 17 Maj 2010 14:00; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 17 Mar 2010 07:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Sem se kar odločil poskusiti sestaviti kapljični namakalni sistem. Sedaj, ko na vrtu ni še dela je čas kar primeren. Najprej sem nabavil material: ventile in driptape cev za namakanje.

Znotraj same cevi so taki majhni ventilčki:


dotok vode bo po posebni cevi, nato sledijo kovinski T-členi in kovinska kolena povezana z alkaten cevjo. Na T-člene pa bom dal plastične ventile in posamezne veje driptape kapljične cevi. Le ta sneg mora izginiti in bom poskusno sestavil in pognal.

Trenutno pa dodatno osvetljujem sejančke z močnejšo varčno žarnico.

"luster" v samogradnji pa ima na vrhu iz kartona izrezan krog oblečen v alu-folijo za boljši odboj svetlobe:

Svetlobe je ogromno. Žarnica pa je stala cca 20€.

lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mfranc



Pridružen/-a: 02.05. 2008, 20:00
Prispevkov: 4489
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 17 Mar 2010 16:51    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Labia, v malo boljših/večjih trgovinah se dobijo kompakt fluo žarnice v reflektorski izvedbi



Kot tale Osramova na primer. Nekje od 14 - 23 W.

Meni ima za podokensko polico še vedno prevelik kot sijanja, cca 60°, za malo večje površine z flancami je pa zelo OK - če se pogovarjamo o malo watnih svetilkah. Drugače so še vedno zelo dobre metalhalogene reflekte, ki pa se žal začnejo od 80 W navzgor.
_________________
mfranc
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 19 Mar 2010 06:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja zanimiva je ravno zaradi kota osvetlitve. Je pa za moje pojme premalo svetlobe. Ravno zato sem nabavil to 45w varčno, ki sveti kot 200w. Več ko je svetlobe bolje je. Bom pa dosvetljeval samo ob oblačnih dnevih, oziroma, ko bom opazil, da se pikiranci začnejo nezaželjeno podaljševati. In seveda dodatni ukrep v izogib temu je nižja temperatura.
lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zupka
Mojster fotografije


Pridružen/-a: 19.12. 2007, 18:03
Prispevkov: 730
Kraj: Kočevje

PrispevekObjavljeno: 19 Mar 2010 19:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Naj povem še o mojih izkušnjah o zalivanju v rastlinjaku. Imamo steklenik velik 8 x 4 m. Po sredini rastlinjaka je pot široka 0,5 m, tako da so grede široke 1,75 m: Na to širino imamo razporejene tri vrste črnih okroglih perforiranih cevi. Te cevi so priključene na avtomat v rastlinjaku. Avtomat sem imela nastavljen tako, da mi je zvečer ob devetih zalival 2 minuti in zjutraj ob šestih eno minuto. Zadeva je funcionirala. Le v najhuši vročini, sem zalivanje povečala za eno minuto. Rastline so bile zelo zdrave in so izredno lepo rastle. Problem pa je v tem, da imajo te črne cevi omejeno življensko dobo in rade pokajo, kar pomeni, da je potrebno stalno nadzorovati, če je rastlinjak pravilno zalit, ter popravljati cevi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 22 Mar 2010 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker sem dobil nekaj vprašanj (tudi po e-mailu) je tukaj prikaz kako bom sestavil razdelilno cev za več vej drip-tape kapljičnega namakanja.
Prva slika kaže del kompletne razdelilne cevi. Vstavimo toliko razdelilnih T-členov kolikor kapljičnih cevi bomo namestili. Na koncu je samo koleno z ventilom, na sredi razdelilne cevi pa je dotok vode.

Na naslednji sliki se vidi kako je priključena kapljična cev in kako jo na koncu zapremo. Uporabno je, da ventil lahko odpremo in speremo cev, kakor tudi, da lahko posamezno vejo zapremo, če imamo v tej veji preveč namakanja, lahko pa tudi reguliramo kapljanje z priprtjem ventila.
Na sliki je samo delček kapljične cevi.


Na tej sliki pa se vidi kako sem rešil dotok vode v razdelilno cev. Uporabil sem sistem od gardene in tudi drugih firm, ker je najbolj razširjen.


Na zadnj sliki pa se vidi končni del razdelilne cevi s priključkom za drip tape:


Tako dilem ne bi smelo več biti. Za razdelilno cev sem uporabil alkaten cevi 1/2 cole in ustrezne spojne elemente.
lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 17 Maj 2010 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

takole pa izgleda delujoča izvedba v praksi v delu vrta izven plastenjaka:


lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ERIENNE



Pridružen/-a: 30.04. 2010, 06:55
Prispevkov: 258
Kraj: NOVO MESTO IN OKOLICA

PrispevekObjavljeno: 18 Maj 2010 14:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

LABIA,

Omenil si, da oš posodo z vodo dvignil na 2m višine. Si že poiskusil?
Nam se v šotoru, kjer namakamo z enakimi cevmi obnese ( priključitev na vodovod + štirna). Na parceli pa bi ta sistem uporabila brez elek. pomoči ( ker pač elektrike nimamo) Na višinsko razliko cca 2-3 metre bi postavila 400 l kadico s pipco. Cev bi bila dolga 15 m.
Namakala bi predvsem paprike. Ali se sme to črno naluknjano cev ovijati, ali naj bi imel ustrezne razdelilce, T - nastavke... .
Greda je bolj kratka in kvadratna. Verjetno bi bila bolj smiselna okrogla cev, če mislim vijugati med rastlinami in spirale delati.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 18 Maj 2010 15:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ha, nisem še poskusil. Ravno danes popoldne sem mislil pa me je zopet vreme razočaralo. Bom poskusl jutri. Drugače je pri meni tako, da je teren v različnih višinah. Sama "pipa" je na rezervarju približno 1 meter nad nivojem, ki ga mislim zalivati. Gladina vode pa je še en meter višje. To sta torej ta dva metra.
Nekako po občutku, ko sedaj zalivam s priključkom na vodovodno omrežje, kjer ventil dotoka skoraj zaprem in zadeva deluje, bi rekel, da nekaj bo sigurno teklo. Bolj je vprašljivo je, če bo zadosti pritiska tudi na koncu kapljične cevi.
Od rezervoarja do vrta imam približno 20 metrov za kar bom uporabil navadno gumijasto cev in jo bom tam priključil na moj razdelilni sistem.
Tista kapljična cev je v bistvu zelo tenka plastika, ki ima vgrajene ventilčke. Ker je tako tenka se v bistvu splošči in se naredi okrogla šele, ko je v njej voda. Ne vem, če se da z njo delati ovinke, ker bi se v pregibu ( lepega ovinka se ne da narediti) morda vsaj delno sploščila, kljub vodi in bi se pretok ustavil ali vsaj zmanjšal...seveda v primeru nizkega pritiska. Če bi bila priključena na vodovodno omrežje, kjer je pritisk višji, bi zadeva po moje delovala.
Sam imam položeno cca 30 metrov kapljične cevi in približno 8 metrov razdelilne cevi ( alkatenke) z T i L členi in ventili. Lahko pa poskusiš samo s to kapljčno cevjo (drip tape), če ne bo šlo lahko sistem vedno nadgradiš.


DODATEK ob 1830 uri:
Evo sem preizkusil. Zadeva deluje. Višinska razlika med gladino vode (zgoraj) v zbiralniku in nivojem namakanja ( tla) je cca 2 metra. Pomeni na prosti pad, brez elektrike in brez črpalk. Sem pa moral ventil na moji razdelilni cevi odpreti do konca. Jaz nimam ovinkov na kapljični cevi. Imam 7 kapljičnih cevi dolgih po 4 metra priključenih na razdelilno cev. Če si recimo predstavljaš glavnik, so zobi glavnika kapljične cevi, na držaj (razdelilno cev iz alkatena) pa je priključena 30 metrov gumijasta cev do zbiralnika. Projekt zaključen!

DODATEK 19.maj:
Pozabil sem eno pomembno zadevo: filtriranje vode. V zbiralnik se steka voda iz žleba in je seveda v vodi marsikaj, kar lahko zamaši kapljično cev. Sedaj sem rešil tudi to. Slika priložena:


lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MARIJAV



Pridružen/-a: 20.05. 2010, 14:14
Prispevkov: 1647
Kraj: ŠTAJERSKA-PONIKVA

PrispevekObjavljeno: 20 Maj 2010 19:33    Naslov sporočila: Moje zalivanje v plastenjaku Odgovori s citatom

Imam 4 m širok in 10 m dolg plastenjak, ki je odprt z obeh strani, zato notri posadim paradižnik in papriko šele v drugi polovici aprila. V sredini imam 1,2 m široko gredo, na kateri posadim 2 vrsti paradižnika, ob straneh pa še na vsaki strani stene plastenjaka ožjo gredico, na kateri posadim paprike in melancane. Ker še nimam možnosti cevnega namakanja, že nekaj let rešujem z zalivanjem iz vodovoda enkrat na cca 5 dni direktno pod vsako rastlino recimo 5-10 l vode. Seveda napeljem cev od vodovoda, na koncu pa imam gardenino razpršilno palico, tako da ni matre, vzame mi pa le kake 20 minut časa za cca 40 prekel paradižnika in ene 50 sadik paprike. Vedno imam zelo obilo zdravega pridelka, ker pazim, da rastline nič ne zmočim.
_________________
ŽIVETI NA PODEŽELJU JE NAJLEPŠE!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sabur



Pridružen/-a: 17.03. 2009, 09:00
Prispevkov: 2540
Kraj: 127.0.0.1

PrispevekObjavljeno: 27 Okt 2010 13:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Je slučajno kdo napravil kakšen sistem, ki omogoča postavite kablov v obliki grablje in potem priklopiš na glavni del vodo, katero pa bi poganjala kakšna ročna mini pumpica.
Se pravi problem je da ni pipe v bližini pa tudi ne elektrike. Recimo da bi imel vodo v kakšni večji posodi.

Je kakšna rešitev morda?

lp
Sabur
_________________
Nikoli, nikoli ne prekinjaj ženo, ko molči! Smile
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 20 Mar 2012 11:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No tukaj so dodatne slike za katere me je prosil barbadur. Tu se vidi, kako je narejen tisti prehod iz ventila cisterne do cevi za zalivanje.
Črni del ( ventil- modra ročka in pokrovček) je že bil na cisterni. Dokupil sem samo plastični ( rjave barve- številka velikosti=3) ventil za sode z vinom.
Prevrtal črni pokrovček in montiral na njega ventil, kateremu sem dodal adapter od Gardene na katerega se priključi cev.
Ta del, ki je poslužil kot matica je odrezan del- skrajšan, ki je v originalu privijačen na izhodu iz rjave pipe- kjer je sedaj sivi del( adapter-prehod) od Gardene.






Morda je sedaj bolj razumljivo.
lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
imzy



Pridružen/-a: 25.10. 2011, 11:47
Prispevkov: 60
Kraj: Velenje

PrispevekObjavljeno: 22 Apr 2012 07:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bi bilo tole dobro, za namakanje paradižnika in paprike?
http://www.hofer.si/si/html/offers/2867_27672.htm

Zdi se mi bolj učinkovito in trajno kot tiste porozne cevi.
Pa še cena je ugodna proti tisti na uradni strani od claberja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
labia



Pridružen/-a: 25.07. 2008, 07:28
Prispevkov: 774
Kraj: Novo mesto-243 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 10 Maj 2012 10:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Koga nekoliko več zanima zalivanje v rastlinjakih ali na vrtu je smiselno kupiti tale programski ventil.
Prodajajo ga od danes naprej v EUROSPINU za cca 15€.

Spletni letak je tukaj , glejte deveto stran:
http://www.modernakup.si/letaki/Eurospin_10/1419/1#next

lahko pa si ogledate tudi tukaj:


Zadeva je zelo uporabna.
Sam sem si nastavil zalivanje dvakrat tedensko od polnoči do dveh zjutraj.
Tako mi ne bo treba čakati na pozne večerne ure ( da se zemlja ohladi) ali vstajati zgodaj zjutraj, ko še ni prevroče za paradižnike.

Zadeva je uporabna tudi na vikendu ali oddaljenem vrtu, kjer imamo kakšen rezervoar s kapnico in se ni treba voziti zaradi zalivanja.

Tudi odhod na kakšen dopust sedaj ne bo problem, ko se bo kar samo zalivalo.

Vse skupaj deluje na dve majhni bateriji ( paličasti AAA) , ki zadoščajo za 1500 vklopov ali izklopov ventila.

lp labia
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ajdi



Pridružen/-a: 25.03. 2012, 13:33
Prispevkov: 130
Kraj: domžale-kamnik

PrispevekObjavljeno: 10 Maj 2012 16:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Meni je tale časovnik zelo všeč. Se pa bojim, da recimo ponoči, ko se samodejno izključi zalivanje, vodni pritisk vrže cev dol s pipe in potem voda teče v prazno.
Ker jaz bom zalivala iz vodovoda, kjer je več pritiska res pa je tudi, da bom imela pipo odprto zelo malo.
_________________
Ajdi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 18 Sep 2012 13:51    Naslov sporočila: Zalivanje paradižnika Odgovori s citatom

Ali paradižnik v plastenjakih še kaj zalivate?

Sem v dilemi, kaj je bolje, da bo dozorel, kar ga je še ostalo: ga pustiti žejnega ali še vedno zalivati z manjšimi količinami?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Vzgoja rastlin
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.