Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Physalis alkekengii – volčje jabolko, lampiončki

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Trajnice
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
katrinca
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.11. 2007, 16:42
Prispevkov: 10188
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: 26 Dec 2008 08:47    Naslov sporočila: Physalis alkekengii – volčje jabolko, lampiončki Odgovori s citatom

Seznam trajnic
Physalis – volčje jabolko, lampiončki (rod)

Physalis alkekengii 'Miniature' - pritlikavi lampiončki (okrasni plod)

Trajnice Golob - Klančič nabava in opis



10 Jul 2008

Avtor:vrtnarka
vrtnarka:
"tole pa cveti belo,potem se pa razvije balonček,ki se obarva rdeče."
10 Jul 2008
muha:
"Na sliki je Navadno volčje jabolko - Physalis alkekengi"
10 Jul 2008
katrinca:
"Physalis - Volčje jabolko, lampijončki"
10 Jul 2008
vrtnarka:
"Hvala Katrinca Very Happy pišem"
Muha hvala. Very Happy
_________________
Katrinčin okrasni vrt
Katrinčin uporabni vrt
ZELENI KROG - organizirana menjava semen in rastlin


Nazadnje urejal/a katrinca 10 Jun 2011 06:45; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
greeny



Pridružen/-a: 25.06. 2008, 18:09
Prispevkov: 888
Kraj: Murska Sobota

PrispevekObjavljeno: 26 Dec 2008 09:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Physalis peruviana

_________________
Verde, que te quiero verde!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 29 Dec 2008 05:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Physalis alkekengi ali navadno volčje jabolko pri nas v Sloveniji raste tudi v naravi, goji pa se tudi po vrtovih zaradi zelo lepih plodov (oziroma njihovih ovojnic), ki so odlični za trajne zimske aranžmaje.
To je izjemno trpežna in ekspanzivna trajnica, ki se bogato razrašča s podzemnimi pritlikami in je včasih že kar nadležna, če jo sadimo med bolj šibko rastoče trajnice. Potrebuje torej v vrtu primeren prostor, kjer ne bo drugim rastlinam v napoto. Ni pa se ji zaradi te lastnosti treba odreči.

Vrtnarji pa so razvili tudi sorto (Physalis alkekengi 'Miniature'), ki pa je miniaturna le v odnosu do osnovne vrste, saj še vedno zraste 30 do 50 cm v višino in se razrašča nekoliko manj hitro, kot osnovna vrsta, zato je laže 'ukrotljiva'.

Jožica
www.trajnice. com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 11 Nov 2011 13:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes na hitro pobrani , zaradi napovedane jutranje slane v naslednjih dneh:



Že odkar sem spoznala perujsko volčje jabolko, me je zanimalo, če je užiten tudi ta. Končno sem našla odgovor na WIKIPEDIJI . Navaja, da je uporaben tudi v prehrani in zdravilstvu .IN TULE



Seveda sem ga poskusila - zaenkrat ziheraško le pol jagode. Okus je zelo podoben onim, ki smo jih jedli na Paradajzfešti. Sladek s kiselkastim priokusom, mnjami! Če bom jutri še čila in zdrava Wink , bom obrala kar vse lampijončke, ki še visijo po grmovju.

Kaj bi se trudila s prezimovanjem perujskih, če s temi aklimatiziranimi nimam praktično nobenega dela Rolling Eyes Very Happy Very Happy .
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 12 Nov 2011 05:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Muha, previdno pri uživanju lampiončkov! Saj veš, vsako zdravilo se jemlje 'po kapljicah'. Mislim, da to le ne bo 'zelenjava', ki si jo lahko narediš cel krožnik.

Sicer pa si poiskala dober link, ki pove o tej rastlini marsikaj.

Jožica
_________________
www.trajnice.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 12 Nov 2011 07:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

trajnice je napisal/a:
Muha, previdno pri uživanju lampiončkov! Saj veš, vsako zdravilo se jemlje 'po kapljicah'. Mislim, da to le ne bo 'zelenjava', ki si jo lahko narediš cel krožnik.
Jožica


Jožica, tole tvoje opozorilo se mi zdi za splošno internetno bralstvo zelo na mestu. Zato sem ga citirala, da pade v oči.

Sicer jih pa za poln krožnik tudi ni lahko nabrati Wink Smile . Pa okus, čeprav prijeten, ni tak, da bi vabil k uživanju večjih količin. Tiste tri jagode, kolikor sem se jih upala pojesti, niso pustile nikakršnih zaznavnih posledic.


Pa še star članek iz Kmečkega glasu (na internetu se ga da najti samo še v Posnetku)

V LAMPIJONČKIH SKRITI SADEŽI
07. 10. 20 (21:40)
Užit­ni in upo­rab­ni

Le ma­lok­do ve, da se v le­pih oranž­nih lam­pi­jonč­kih skri­va­jo užit­ni plo­do­vi, po­dob­ni pa­ra­diž­ni­ku češ­njev­cu. In če je je­sen lepa in to­pla, lah­ko na vr­to­vih še ved­no naj­de­mo lam­pi­jonč­ke, ki so prav­za­prav plo­do­vi volč­je­ga ja­bol­ka, ovi­ti v per­ga­ment­no ovoj­ni­co. Pri nas jih go­ji­mo na vr­to­vih za okras, za zim­ske šop­ke, drug­je pa iz njih pri­prav­lja­jo dže­me, že­le­je, kom­po­te, oma­ke in še kaj.

Peruj­sko volč­je ja­bol­ko (Physa­lis pe­ru­via­na) in na­vad­no volč­je ja­bol­ko (Physa­lis ake­ken­gi ali P. frac­he­tii) uvrš­ča­mo v dru­ži­no raz­hud­ni­kov (So­la­na­ce­ae), ka­mor spa­da­jo tudi pa­ra­diž­nik, pa­pri­ka, jaj­če­vec in krom­pir. Pe­ruj­sko volč­je ja­bol­ko iz­ha­ja iz trop­skih ob­mo­čij Juž­ne Ame­ri­ke. Iz Pe­ru­ja so ga v svet za­ne­sli Por­tu­gal­ci. Po­se­ja­li so ga na Rtu do­bre­ga upanja, da bi jim na nji­ho­vih dol­gih če­zo­cean­skih po­to­va­njih ra­bi­lo kot vir sve­že­ga sad­ja v boju pro­ti skor­bu­tu. Tam so ga na za­čet­ku 19. sto­let­ja naš­li an­gleš­ki na­se­ljen­ci, ki so ga pre­ne­sli v Av­stra­li­jo. Volč­je ja­bol­ko po­go­sto ime­nu­je­jo tudi zla­ta ja­go­da, pri nas pa mu pra­vi­jo tudi fi­za­lis ali physa­lis, kap­ska ko­smu­lja, pe­ruj­ska češ­nja, ki­taj­ska la­ter­na, po­ka­lin, rde­ča pun­či­ca, ju­dov­ska češnja in ze­melj­ska češ­nja.

Opis rast­li­ne
Navadno volč­je ja­bol­ko ima po­le­glo raz­ra­slo steb­lo in sr­ča­ste li­ste. Steb­lo je zelo ro­bust­no in v to­plem pod­neb­ju rado po­div­ja. Pri nas je po­ne­kod že ne­za­že­len kot ple­vel. Na krat­kih po­ganj­kih zac­ve­ti­jo ru­me­ni cve­to­vi, iz ka­te­rih se raz­vi­je­jo okro­gle majh­ne ja­go­de, ovi­te v per­ga­ment­no de­ko­ra­tiv­no ovoj­ni­co, ki ji pra­vi­mo lam­pi­jon­ček. Lam­pi­jonč­ki, ki so prav­za­prav na­pih­nje­ne ča­še cve­tov, so naj­prej ze­le­ni, nato pa po­sta­ne­jo oranž­ni do oranž­no-rde­či. Plo­do­vi, ki so v no­tra­njo­sti lam­pi­jonč­ka, so po ob­li­ki in ve­li­ko­sti po­dob­ni pa­ra­diž­ni­ku češ­njev­cu. Plod na­vad­ne­ga volč­je­ga ja­bol­ka ni pre­več oku­sen. Vr­ste z bolj­ši­mi plo­do­vi so po­dob­ne ra­sti in ima­jo oku­snej­ši plod. Plo­do­vi pe­ruj­ske­ga volč­je­ga ja­bol­ka so hrust­lja­vi, slad­ko-ki­sli, na kon­cu pa malo zagre­ni­jo. Nji­hov okus nas spo­mi­nja malo na ana­nas in malo na ja­go­do, vča­sih pa na pa­ra­diž­nik. Naj­bolj­ši so, ko po­ru­me­ni­jo. Na­vad­no volč­je ja­bol­ko je sko­raj zre­lo, ko je ča­ša oranž­no obar­va­na in že ne­ko­li­ko osu­še­na. Take ve­ji­ce od­tr­ga­mo (na­vad­no je to sep­tem­bra ali ok­to­bra) in jih za ne­kaj ča­sa obe­si­mo na su­hem me­stu, da se ča­ša ne­ko­li­ko po­su­ši.

Vzgo­ja in obre­zo­va­nje
Na­vad­no rast­li­ne volč­je­ga ja­bol­ka vzgo­ji­mo iz se­me­na, traj­ne vr­ste pa lah­ko raz­mno­žujemo spom­la­di z de­li­tvi­jo ko­re­nin ali s ko­re­nin­ski­mi po­tak­njen­ci. V pod­neb­ju, kjer sta mraz in zmr­zal, jo go­ji­mo kot eno­let­ni­co. (Pe­ruj­sko volč­je ja­bol­ko ne us­pe­va pri tem­pe­ra­tu­rah pod nič­lo.) Se­je­mo zgo­daj spom­la­di in mla­de rast­li­ni­ce red­no pre­sa­ja­mo, da raz­vi­je­jo mo­čan ko­re­nin­ski si­stem. Šib­ka steb­la pri­ve­zu­je­mo ob opo­ro, ove­ne­la steb­la, ki so obro­di­la, izre­že­mo, si­cer pa ne po­tre­bu­je­jo dru­ge os­kr­be. Je­se­ni obe­re­mo po­pol­no­ma zre­le plo­do­ve (ko so lam­pi­jonč­ki po­pol­no­ma po­su­še­ni in pa­pir­na­te­ga vi­de­za), ča­še pa za­vr­že­mo. Plo­do­vi os­ta­ne­jo na rast­li­ni, do­kler ne do­zo­ri­jo. Obe­re­mo jih pred mra­zom in lah­ko do­zo­ri­jo na oken­ski po­li­ci. Do­bro za­va­ro­va­ne ko­re­ni­ne traj­nih vrst lah­ko pre­ži­vi­jo milo zimo in tako na­sled­nje leto omo­go­či­jo zgod­nej­ši pri­de­lek.

Upo­ra­ba
Sa­dež pe­ruj­ske­ga volč­je­ga ja­bol­ka vse­bu­je beta ka­ro­ten, vi­ta­min C (ven­dar manj kot na­vad­no volč­je ja­bol­ko), ne­ka­te­re vi­ta­mi­ne sku­pi­ne B, fos­for, že­le­zo in dru­ge rud­ni­ne, ta­nin, sad­ne ki­sli­ne in majh­ne ko­li­či­ne gli­ko­zi­da fi­za­li­na. Fi­za­lin je stru­pen, za­ra­di nje­ga so stru­pe­ne tudi zelo gren­ke ča­še. Več fi­za­li­na je v ne­zre­lih plo­do­vih, zato uži­va­mo le po­vsem zre­le sa­de­že. Sa­de­že lah­ko uži­va­mo sve­že ali v sad­nih in me­ša­nih so­la­tah, lah­ko jih damo v pi­kant­ne jedi ali spre­me­ni­mo v slad­ke ali ki­sle, pre­sne ali ku­ha­ne oma­ke. V Pe­ru­ju sa­de­že vla­ga­jo, v In­di­ji pri­do­bi­va­jo iz njih sok, v Juž­ni Afri­ki pa je zelo raz­šir­je­na mar­me­la­da iz tega sa­de­ža. Pri nas go­ji­mo pred­vsem na­vad­no volč­je ja­bol­ko za okras gre­dic in za zim­ske aranž­ma­je. V do­ma­čem zdra­vils­tvu pa ga upo­rab­lja­jo kot diu­re­tik, an­ti­rev­ma­tik ter za zni­že­va­nje po­vi­ša­ne te­le­sne tem­pera­tu­re.
An­dre­ja Haupt­man Med­ved


In še DARIO CORTESE .

Izseček iz njegovega prispevka: Poudariti je potrebno, da je perujsko volčje jabolko, ki je na voljo v prodaji, vendarle okusnejše od navadnega volčjega jabolka, ki ga najdemo doma na vrtu in da navadnega vendarle ni priporočljivo uživati v velikih količinah.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 12 Nov 2011 11:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Muha, odlične članke si poiskala in jih ponudila v branje vsem, ki jih to zanima.
Je pa dobro vedno znova in znova poudarjati, da vedno in res vedno nesemo v usta le tisto, kar poznamo in z zdravilnimi (oziroma pogojno strupenimi) rastlinami seveda velja biti še toliko bolj previden. Če bi se vsi tega držali, ne bi po nepotrebnem uničevali strupenih rastlin iz bojazni, da bi se z njimi kdo zastrupil. In tudi se ne bi ljudje zastrupljali s .čemažem', strupenimi gobami in podobnim.

Narava nam nudi marsikaj, le znati moramo to uporabiti!

Jožica
_________________
www.trajnice.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Trajnice
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.