Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Tisa (Taxus baccata)

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Iglavci
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Gretka*



Pridružen/-a: 03.03. 2008, 13:13
Prispevkov: 481
Kraj: Posočje

PrispevekObjavljeno: 09 Okt 2008 09:44    Naslov sporočila: Tisa (Taxus baccata) Odgovori s citatom

Seznam iglavcev
Taxus - tisa (rod)

Stebrasta tisa


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
cereus



Pridružen/-a: 18.04. 2008, 14:36
Prispevkov: 40
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 23 Dec 2009 17:39    Naslov sporočila: Tisa - Taxus Baccata Odgovori s citatom

TISA - Taxus baccata L.

Je nizko iglasto drevo, z zelo temno zelenimi iglicami. Uspeva v senci. Zaradi svoje redkosti je zavarovana rastlina. Lubje je rjavordeče. Je dvodomna, kar pomeni, da na nekaterih tisah rastejo le moški cvetovi, na drugih pa le ženski. Ti se po oploditvi razvijejo v lep rdeč plod, kjer se skriva seme. Tisa je iglavec, ki nima storžev. Celo drevo je strupeno razen rdečega ovoja pri plodu
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grgr



Pridružen/-a: 28.03. 2010, 21:10
Prispevkov: 154
Kraj: Dolenjske toplice

PrispevekObjavljeno: 10 Jun 2014 14:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prastara tema sicer, vprašanje pa aktualno: na vseh mojih štirih tisah se je pojavila depigmentacija iglic v notranjosti ob deblu. Za zdaj ne zgleda, kot da se sušijo, čeprav me tak razplet bne bi presenetil. Tise so različno stare in na različnih legah. Mogoče kdo ve za kaj se gre? Vnaprej hvala.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Styrax



Pridružen/-a: 12.05. 2014, 21:14
Prispevkov: 13
Kraj: Prekmurje in Ljubljana, izmenično

PrispevekObjavljeno: 10 Jun 2014 19:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kadar se pojavijo taki znaki na iglicah, so vzroki lahko različni.

Mogoče gre za fitoftorno sušico vejic (Phytophthora ramorum) ali katero od drugih fitoftor (Phytophthora spp.). Ta bolezen je pri tisah precej pogosta. Vendar je smiselno prej preveriti še, če ne gre za kaj od sledečega:

PRIMERNOST TAL V KATERI TISE RASTEJO oz. USTREZNOST PH REAKCIJE TAL Tisa raste najbolje na svežih, humusnih in zračnih tleh. Nekoliko bolj ji odgovarja apnenčasta matična podlaga, dobro pa raste tudi v blago kislih tleh (močno zakisanih tal ne prenaša). Kadar raste v zelo zakisanih tleh (pH 4.7-5.4) ali močno alkalnih tleh (pH > 7.5) se simptomi pokažejo v obliki rumenenja iglic, ki tudi odpadajo po več mesecev, dokler rastlina ne odmre. Kadar gre za primer, da se v tleh nahajajo ostanki gradbenih materialov (predvsem apna) od gradnje določenega objekta bo to v kolikor se tla ne preplasti (zamenja zgornje plasti) za uspevanje določenih rastlinskih vrst precej dolgotrajen problem. Alkalna tla zmanjšanjo sposobnost listov predvsem za sprejem dveh pomembnih hranil: železa in mangana. Potrebnih hranil je sicer lahko v tleh dovolj, vendar jih rastlina ni sposobna sprejemati zaradi alkalnosti tal (zato se tudi z dodajanjem železa ponavadi stanje bistveno ne izboljša). PH reakcijo tal se lahko zniža z dodajanjem žvepla (ponavadi v granulatu) v predpisanih količinah in časovnih razmakih. Vendar je rezultat lahko tudi izpod pričakovanj, saj apliciranje učinkuje le v zgornji plasti tal). Prav tako se lahko poskusi s kelatiranim železom (v tekoči obliki ali granulatu). Sicer pa tisa ni zelo zahtevna in uspeva v različnih talnih tipih, celo na zmerno suhih in revnih tleh. Izrazito peščena tla ji ne ustrezajo.

KLOROZA (BLEDICA) Ni bolezen ampak značilno pomanjkanje hranil, zaradi katerega lahko pride iz različnih vzrokov, pogosto pa je nastop kloroze povezan s previsokim PH tal. Pride do stanja v katerem listi rastlin proizvajajo premalo klorofila. Ponavadi pride do kloroze zaradi pomanjkanja hranil, predvsem mikroelementov (npr.: železa, mangana, cinka, …). Najpogosteje nastopi v zgodnjem poletju. Najpogostejši tip kloroze je povezan s pomanjkanjem Fe v rastlini. Kadar pH tal ni previsok, se lahko stanje izboljša z dodajanjem manjkajočega elementa (npr. železa v prahu). Klorozo lahko povzroči tudi nezmožnost črpanja hranil zaradi poškodovanih korenin ali prešibke rasti korenin. Prav tako jo lahko povzroči preobilica vode v tleh in preveč zbita tla (slabe zračne razmere v tleh). Tudi prevelika količina fosforja in kalija lahko povzročita razvoj kloroze, saj onemogočata absorbcijo železa. Poleg uporabe žvepla in kelatiranega železa se lahko uporabi tudi foliarno gnojenje (rastline lahko številna gnojila – vključno z železom in manganom absorbirajo preko listov). Vendar je iz vidika vegetacije sedaj za foliarno gnojenje že prepozno. Obstaja tudi možnost injiciranja železa in mangana v debla obolelih rastlin. Vendar se ta možnost uporabi šele ko so bile vse druge metode neuspešne (ponavljajoče vrtanje lukenj v drevesa lahko povzroči dolgotrajne poškodbe in trohnenje).

PREKOMERNA VLAŽNOST V TLEH ali NA TALNI POVRŠINI (ali oboje) Tise so znane po tem, da začnejo iglice zelo hitro rumeneti in se sušiti na mokrih tleh ali tleh s slabo odcednostjo (v katerih lahko voda zaostaja v plasteh korenin, prekomerna vlažnost pa na površini pogosto ni opazna, saj se zgornje plasi osušijo). Celo krajša obdobja prekomerne vlažnosti lahko povzročijo trohnenje korenin in odmrtje rastline. Škoduje ji seveda tudi površinska stoječa ali poplavna voda. Tise so znane po tem, da pogosto razvijejo endotrofno mikorizo in če so tla prezaložena z vlago, je ne morejo.

RASTLINA JE OKUŽENA Z VIRUSOM (simptomi kloroze)

POMANJKANJE SVETLOBE V NOTRANJIH DELIH RASTLIN (če so rastline zelo zgoščene je to povezano še s sedanjimi visokimi temp. – prihaja do "kuhanja" rastlin)

Vsekakor je potrebno ugotoviti vzrok za nastanek teh simptomov, preden se kakor koli ukrepa.

Lep pozdrav !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Iglavci
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.