Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Nega trajnic
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Trajnice
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 03 Nov 2008 19:57    Naslov sporočila: Nega trajnic Odgovori s citatom

Mnoge blazinaste trajnice je občasno potrebno močno prikrajšati, da se obnovijo. To običajno naredimo kmalu po cvetenju, da se potem lahko pripravijo za novo cvetenje, ko pride njihov čas.
Nageljčke, recimo, ko se pretegnejo in ogolijo, po cvetenju porežemo tako močno, da ostane le nekaj štorov nad koreninskim vratom. Zelo hitro spet obnovijo vlazino in v naslednji pomladi bodo spet bogato cveteli.
Avbrecije po cvetenju obvezno močno porežemo, da preprečimo semenjenje in izčrpavanje. Pa še lepše bodo potem.
Pri iglastih plamenkah se ostanki cvetja kar izgubijo in so torej neopazni. Zaradi njih bi torej ne bilo potrebno prikrajševanje po cvetenju. Vendar jih že poleti lahko močno prikrajšamo, če so se preveč razrasle in tudi, če so postale razpotegnjene ali delno porjavele. Do jeseni bodo blazine spet goste in lepo zelene.
Presajanje iglastih plamenk v jeseni tako, da zakopljemo rjave dele in ostanejo iznad zemlje le zeleni deli, je nekaj podobnega, kot bi sadili potaknjence. Ker imajo v zemlji že korenine, bo gotovo zelo uspešno.

Jožica
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 03 Nov 2008 20:16    Naslov sporočila: vzdrževanje ali nega Odgovori s citatom

Pri vrtnih opravilih sta v rabi oba termina: nega in vzdrževanje. Tudi jaz uporabljam oba. Težko bi rekla, da je kateri boljši ali, da kateri bolj natančno definira določena opravila. Ne vem sicer, kaj o tem mislijo jezikoslovci.

Namig administratorjem ali moderatorjem: odprimo posebno rubriko na temo vzdrževanja vrtov, oziroma v oddelek 'vzgoja' dodamo še 'nega'

Jožica
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 02 Nov 2009 19:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ta tema nikakor ne zaživi, čeprav velikokrat vsi po vrsti razpravljamo tudi o negi trajnic na drugih mestih.

Vsem tistim, ki imate radi trajnice, bom postavila nekaj praktičnih vprašanj:

1. Ste po cvetenju porezali vse jesenske astre tik nad tlemi, da se Vam ne razsejavajo po vsem vrtu in gredica deluje urejeno? Potomci so namreč običajno manj vredni od staršev, ostanki odmrlih rastlin pa neugledni.

2. Ste počistili vse ostanke odmrlih nadzemnih delov (ostankov listja in cvetja) maslenic in host, da ne bodo kvarili izgleda gredic še vso zimo. Lepši so namreč prazni deli gredic, kot pa vsevprek ležeči odmrli ostanki rastlin.

3. Ste pustili trave z odmrlimi listi in cvetnimi lati neporezane, da se bo na njih nabiralo ivje in snežni kosmi? Porezali jih bomo šele spomladi do konca, sproti pa le tiste dele, ki jih bo polomil sneg, ali se bodo polomili zaradi svoje krhkosti. Mnoge trave imajo namreč zelo čvrsta cvetna stebla in liste, ki kljubujejo vsem neprilikam do pomladi.

4. Ste že pognojili stare nasade trajnic z organskimi gnojili, ali ste to opravilo odložili do zgodnje pomladi?

Jožica
_________________
www.trajnice.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Naala



Pridružen/-a: 21.10. 2009, 18:38
Prispevkov: 34
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 02 Nov 2009 20:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, jaz sem ravno danes porezala tisto eno hosto ki jo imam ker je končno zmrznila. Nisem pa še porezala vseh aster, ker niti nisem vedela ali jih naj ali ne. Zdaj vem. Je pa zanimivo to, da sem na začetku imela samo eno vrsto in šele letos je zraven nje zrastel ogromen grmiček drugačne barve in malo nižji, tako da je bilo prav lepo. Ampak sem mislila da se astre razmnožujejo z rizomi, nisem vedela da tudi s semeni, ker pri meni rastejo vse na kupu, večinoma povezane pod zemljo. Zdaj vem da je ta nov grmiček verjetno iz semen.
Drugače imam pa še zdaj veliko dela na vrtu, šele pred kratkim sem kupila ene par rastlin in čebulice, zdaj pa tuhtam kam naj jih dam medtem ko mi časa zmanjkuje... Kompost moram še kupit, da ga bom potresla kot mulč, pa tudi smrekove veje me čakajo. Nekako je tako da preveč kompliciram in razmišljam kako in kaj naj naredim, čas pa mineva. Pol pa pride mami in je v eni uri vse narejeno... Izkušnje bodo že prinesle svoje.
Sem pa hotla obrezat tisti en ringlo ki ga imam in mi je sosed rekel da se to dela novembra, tako da vsaj za to bo še čas. Čeprav bom verjetno rabila pomoč ker nimam pojma o obrezovanju dreves.
Pa tudi angelska trobenta je že bolj boga in upam da bo zdržala do vikenda ko jo bom odpeljala k mami ker jaz nimam primernega prostora za prezimovanje.

To je to od mene, me pa zanima kaj drugi delajo v tem času in če sem jaz edina ki je tako pozna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 02 Nov 2009 22:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

1: DA - vedno
2: Hoste DA, maslenice so v travi, porezala jih bom šele ob zadnjem grabljenju listja.
3: DA - vedno
4: Kaj je bolje - jesensko ali spomladansko gnojenje? Bojim se, da bi jesensko gnojilo padavine čez zimo splaknile v globino, preden bi jih korenine uspele posrkati?? Doslej sem vedno gnojila spomladi, vendar imam takrat težave, ker narcise že bodejo iz zemlje in moram biti z zakopavanjem gnojila zelo pazljiva.

PS: ena dobra stran jesenskega mraza in dežja - gospa Jožica si lahko utrga nekaj časa za nas Very Happy - pozdravljena spet med nami Very Happy .
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Naala



Pridružen/-a: 21.10. 2009, 18:38
Prispevkov: 34
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 02 Nov 2009 23:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O, mene tudi zanima ali je boljše gnojiti jeseni ali spomladi. Mislim na potresanje komposta.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
katrinca
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.11. 2007, 16:42
Prispevkov: 10188
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: 03 Nov 2009 06:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Prav te dni intenzivno urejam vrt. Košček za koščkom.

Najprej porežem odcvetela stebla trajnic. Presadim tiste, za katere se je pokazalo, da rastejo na nepravem mestu. Ustvarjam skupine podobnih, astre na primer sadim skupaj. Šele tako je vidna vsa barvna paleta. Poskušam naredit površine, kjer se menjujejo vednozelene z tistimi, ki se pozimi poskrijejo. Tam rastejo čebulnice. Med njimi so grmovnice in na vsake toliko veliki stopni kamni. Delam prehode od visokih k nizkim, pazim, da je med njimi varnostna razdalja.

Rudbekijam cvetna stebla kar populim, ker so se tako razrastle. Vse odvečne rastline polagam na pomožno gredo, kjer bodo počakale na nove lastnike.

Ko na gredi počistim kar je treba počistit uporabim vile s katerimi razdrobim površino, potem z njimi privzdignem zemljo in populim pleveli. Se mi zdi, da je zdaj najprimernejši čas. Tako poskrbim tudi za zračnost in boljše pronicanje vode. Potem zapolnim proste prostore z rastlinami, utrdim rastline in zalijem. In se pomaknem dalje.

Raketice spodaj povežem kar z vejicami drena in jim tako zaščitim sredico. Prav tako čisto nalahno povežem visoke trave, toliko, da ob straneh ne polegajo po tleh.

Ob presajanju vedno uporabim kompost in za prepustnost dodajam pesek. Zastirko iz komposta delam spomladi. Ker je takrat na razpolago nova runda zrelega komposta. Pa tudi časa je več. Pozno jeseni namreč komaj utegnem postoriti res tisto vse najnujnejše. Zemlja bo kmalu zamrznila in delo na zemlji bo nemogoče. Takrat pa pričnem z zimskim obrezovanjem grmičevja in izrezovanjem starih vej.
_________________
Katrinčin okrasni vrt
Katrinčin uporabni vrt
ZELENI KROG - organizirana menjava semen in rastlin


Nazadnje urejal/a katrinca 13 Nov 2009 10:43; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 03 Nov 2009 19:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

muha je napisal/a:


PS: ena dobra stran jesenskega mraza in dežja - gospa Jožica si lahko utrga nekaj časa za nas Very Happy - pozdravljena spet med nami Very Happy .


Hvala, Muha. Upam, da bom spet bolj pogosto prebirala Vaša zanimiva kramljanja in tudi sama kaj prispevala.

Jaz mislim, da je jesensko gnojenje z organskimi gnojili skoraj enako uspešno, kot spomladansko. Zato je čas gnojenja predvsem odvisen od tega, kdaj kdo utegne to storiti. Ker je to delo odvisno tudi od vremena (v dežju in mrazu ni primerno gnojiti), je dobro izkoristiti primerno vreme, če utegnemo, že jeseni, ker spomladi morda ne bomo utegnili.

Jožica
_________________
www.trajnice.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Lana



Pridružen/-a: 13.02. 2008, 18:57
Prispevkov: 659
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: 04 Nov 2009 08:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kar je bilo neuglednega sem porezala, kar je še lepo in tudi bo lepo za zimo, sem pustila. Ker imam precej velik vrt, me je zima malo prehitela, saj popolnoma vsega le nisem naredila. Hotela sem pognojit, pa čez vikend enostavno ni bilo časa za to, potem je pa snežilo. Ta hip delo na vrtu ni možno, pa še zbolela sem. Pa smrečje še pride ponekod na grede. Danes bom pospravila begonije iz oken. Jemljejo slovo. Zanima me, kako se čez zimo begonije shranijo? Jih samo obrežem in pustim v zemlji na hladnem in svetlem (v kleti), ali moram gomolje ali čebule ali kako se reče podzemnemu delu ven vzeti in jih malo osušiti ter spraviti v šoto ali pesek?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
magnolija



Pridružen/-a: 05.12. 2007, 22:13
Prispevkov: 859
Kraj: Posavje

PrispevekObjavljeno: 04 Nov 2009 09:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz vedno gnojim spomladi in med rastno dobo iz preprostega razloga, ker menim,da naj rastlinje pozimi počiva, ko spomladi dobi gnojilo se začne prebujati in uporabljati dobljeno energijo. Enako postopano s sadnim drevjem in trto.
_________________
Lp Magnolija

http://www.procreo.jp/labo/flower_garden.swf
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
katrinca
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.11. 2007, 16:42
Prispevkov: 10188
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: 04 Nov 2009 10:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se strinjam z magnolijo, popolnoma Wink
_________________
Katrinčin okrasni vrt
Katrinčin uporabni vrt
ZELENI KROG - organizirana menjava semen in rastlin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 04 Nov 2009 15:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Magnolija, Katrinca, če s kompostom ali podobnim gnojilom pognojimo pozno jeseni, pomeni, da bo kmalu po gnojenju nastopila zima, ko rastline počivajo, ne glede na gnojilo v zemlji, saj je omejitveni faktor rasti pozimi mraz. Gnojilo torej ne bo nič spodbudilo rasti pred pomladjo, ko se bo otoplilo.
Za rast je pač potrebnih veliko stvari in ne samo gnojilo, tudi voda, toplota i.t.d.

Seveda je možno gnojiti kadarkoli, tudi ob začetku rasti in med rastjo. Le praktično se mi zdi gnojiti jeseni, če pač utegnemo, ker morda spomladi ne bomo utegnili. Takrat bi moralo hkrati biti narejeno marsikaj, pa rado zmanjka časa. Vsaj pri meni je tako.

Jožica
_________________
www.trajnice.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Naala



Pridružen/-a: 21.10. 2009, 18:38
Prispevkov: 34
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2009 22:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O, saj res, tudi jaz bom obrezovala šele ko bo prepozno za druge stvari, še dobro da mi je Katrinca dala idejo, ker če ne bi zdaj za obrezovanje porabila čas ko lahko še delam kaj drugega.
Pa tudi kompost in vse organske odpadke bom nasula kar zdaj, tako bo do pomladi vse strohnjeno in pomešano v zemljo in pripravljeno za rast brez kakega truda. Spomladi bom imela tako dosti dela, pa še zmeraj lahko kadarkoli malo doštukam če se mi bo dalo. Komposta ni nikoli preveč, a ne?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
katrinca
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.11. 2007, 16:42
Prispevkov: 10188
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 07:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede na to, da komposta nimam v izobilju, ga uporabljam tako, da ga ne trosim po celem vrtu. Ko posadim novo rastlino izkopljem jamo, poberem večje kamne in ostanke plevelov in nasujem novo prst, mešanico komposta in peska. Prav tako se mi zdi zdaj najboljši čas za rahljanje tal. Tla po površini razdrobim z prekopnimi vilami, malo privzdignem in potresem. Tako tudi najlažje izpulim trdovratne pleveli Wink
_________________
Katrinčin okrasni vrt
Katrinčin uporabni vrt
ZELENI KROG - organizirana menjava semen in rastlin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
silva30



Pridružen/-a: 29.09. 2008, 21:06
Prispevkov: 702
Kraj: Štajerska-Spodnje Prebukovje

PrispevekObjavljeno: 10 Nov 2009 09:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi trajnicam, ki so posajene med vrtnice sem posvetila nekaj časa.

Porezala sem nizke jesenske astre.Tudi jaz visem vedela, da se tako rade razmnožujejo s semeni.
Visoke astre, ki so na ločeni gredi z grmovnicami sem pa še pustila,
ker so listi in stebla lepe rdeče barve.

Porezala sem odmrle dele pajčolanke, ameriškega slamnika, monarde,
ostrožnika.
Pustila sem pa bogato listje orlic in naprstecov(me prav zanima kako dolgo se bodo še obdržali) in belih zvončnic(te održijo zelene rozete listja čez celo zimo)

Dognojevala nisem, ker so vse posajene letos spomladi v veliko komposta.

Silva
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Rak



Pridružen/-a: 11.09. 2008, 08:35
Prispevkov: 537
Kraj: Izmenično: Kranj/okolica Brežic

PrispevekObjavljeno: 11 Nov 2009 11:06    Naslov sporočila: Katerih trajnic jeseni ne smemo porezati Odgovori s citatom

Zelo bi bila koristna za nas ljubitelje trajnic informacija o tem, katerih trajnic jeseni ne smemo porezati zaradi nevarnosti zmrzali in posledičnega odmrtja rastline. Doslej tega na tem forumu še nisem našel.
Za zelišča to vem in dosledno upoštevam. Hvala za pomoč. Very Happy
_________________
Ko si prepričan koliko da veš, hitro spoznaš kako malo je to.

https://get.google.com/albumarchive/105542164406791269945?source=pwa
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
katrinca
Administrator foruma


Pridružen/-a: 29.11. 2007, 16:42
Prispevkov: 10188
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: 11 Nov 2009 15:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko sem iskala odgovor na tvoje vprašanje Rak, sem našla zelo uporabne članke naše Jožice in da nam bodo večkrat v pomoč, sem odprla novo temo
Šola trajnic Jožice Golob-Klančič univ. dipl. ing. hort.

Iz svojih lastnih izkušenj pa ti povem, da odstranim na vrtu vse kar ni lepega. Pustim le trave in zimzelene trajnice, med temi raketici pri nogah povežem listje, da ji zaščitim sredico.
_________________
Katrinčin okrasni vrt
Katrinčin uporabni vrt
ZELENI KROG - organizirana menjava semen in rastlin
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 11 Nov 2009 18:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rak, mislim, da velikokrat vzrok za zimsko odmiranje trajnic, ni v tem, ali smo jih porezali ali ne, pač pa drugje.
Pri vzgoji trajnic v lončkih n.pr. so pogoji čisto drugačni, kot pri gojenju teh istih trajnic v odprti zemlji na gredi. V lončkih na prostem ob daljšem deževju velikokrat zastaja voda in rastline odmrejo zaradi preveč vode. Enak učinek ima v gredi na prostem dolgotrajno deževje v težki zemlji, kjer voda ne more odtekati. Za trajnice, ki trpijo zaradi preveč vode pozimi, moramo posebno paziti, da rastejo v odcedni zemlji. Taka je recimo rahla vrtna prst z večjo vsebnostjo humusa in peska.
Na preveč vode so med zelišči in dišavnicami posebno občutljive: lavandula, vinska rutica, pelin, vsi žajblji in še kaj bi se našlo.
Poleg tega pri tleh lahko režemo le tiste, ki odganjajo iz korenin ali iz koreninskega vratu in seveda niso zimzelene. Pri tistih, ki pa odganjajo iz stebla, ker imajo del nad koreninskim vratom bolj ali manj olesenel (to so lavandula, vinska rutica, vsi žajblji, pelin ...) jih nikoli ne smemo porezati pri tleh, ne poleti in ne pred zimo. Zelo rade namreč zaradi tega odmrejo.
Velikokrat trajnice pozimi tudi odmrejo zaradi suše, kar se morda malo čudno sliši, pa je vseeno presneto res. To se najrajši dogaja zimzelenim trajnicam, ki imajo plitve korenine in začno z rastjo in cvetenjem zelo zgodaj spomladi. Takšne so recimo iglaste plamenke (Phlox subulata). Te se zbudijo že pri temperaturi nekaj nad ničlo, kar je pogosto tudi v sončnih zimskih dneh, ko izhlapevajo vodo. Če je zima suha ali pa celo na vetrovnih legah, velikokrat čez zimo, ko nimamo navade skrbeti za zalivanje, kar umrejo. Od suše in ne zaradi mraza.

Jožica
_________________
www.trajnice.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Rak



Pridružen/-a: 11.09. 2008, 08:35
Prispevkov: 537
Kraj: Izmenično: Kranj/okolica Brežic

PrispevekObjavljeno: 11 Nov 2009 18:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jožica, čudovit odgovor, ki mi zdaj veliko pojasnjuje. Kar drži tisti moj slogan na dnu posta .... bravo
_________________
Ko si prepričan koliko da veš, hitro spoznaš kako malo je to.

https://get.google.com/albumarchive/105542164406791269945?source=pwa
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trajnice



Pridružen/-a: 02.01. 2008, 17:24
Prispevkov: 493
Kraj: Vitovlje

PrispevekObjavljeno: 12 Nov 2009 07:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Rak, Vaš slogan na dnu Vaših postov drži za nas vse. Le velikokrat se tega ne zavedamo.

Jožica
_________________
www.trajnice.com
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Trajnice
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.