Vse o vseh rastlinah Seznam forumov Vse o vseh rastlinah
Za nas z zelenimi prsti ...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Vrt na frišno-začetki
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Vzgoja rastlin
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 09:48    Naslov sporočila: Vrt na frišno-začetki Odgovori s citatom

Kratka navodila za čiste začetnike
preden se lotite načrtovanja in dela na vrtu:

-pojdite v knjižnico in si sposodite nekaj knjig na temo vrta. Zadnje čase so dokaj popularne knjige izpod peresa gospe Pušenjakove. Tisto, ki vam najbolj sede, kupite, da jo boste imeli doma vedno pri roki.
- izmed članov foruma, za katere ste ugotovili, da radi pomagajo z nasveti in da imajo veliko znanja iz področja, ki vas zanima, si izberite »mentorja«, na katerega se boste pretežno obračali z vprašanji.
- ne iščite nasvetov podolgem in počez. Preveč informacij začetnika samo zmede. Dodatna znanja boste osvajali, ko vam bodo osnove že zlezle pod kožo.
- ne pričakujte že prvo leto pridelka, kakršnega ima vaša soseda, ki se z vrtom ukvarja več desetletij in naj vam to ne vzame poguma za naprej.


dodala admin. muha
------------------------------------



En prisrčen pozdrav vsem na forum!

In ja, zgodilo se je, da bom tudi sama pričela vrtičkati česar se iz vsega srca veselim. Letos še malo manj, zaradi časa, a vrt bo tudi za vsa leta naprej. za letos pa imam kljub prebrani literaturi nekaj vprašanj. In sicer gnojenje. Vrt dobim danes, kravji gnoj pa v nekaj dneh in me zanima: ali lahko vse pognojim, oziroma česa ne smem: vse tisto kar bo imelo gomolj? Kaj pa tisto kar bo imelo gomolj, a bo poleti pobrano ven in bo šla druga notri? Takrat zopet gnojim? In kako gnojim tista mesta, kjer ne mislim gnojiti z hlevskim gnojem, organskim gnojilom (rada bi res naravno)? Predvsem pa kdaj? Predvidevam, da je gnoj, ki sem ga naročila pri kmetu uležan, torej kdaj lahko kaj posejem, če to uredim tekom vikenda? In kdaj po organskem sajenju?

Joj, koliko vprašanj, ampak res mi ni jasno s temle pognojevanjem!

Hvala in lep dan!

Mateja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tiguan



Pridružen/-a: 01.06. 2010, 22:34
Prispevkov: 1059

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 10:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pri nas na kmetiji uporabljamo uležan gnoj....svež zna narest velike težave.
Na svežem gnoju se rade muhe pasejo ali pa mušice.

Jaz sem te dni vozil na njive cca 3-4 mesece star kravji gnoj, SADIL pa bom šele, čez slab 1.5 meseca....vmes hodim z grabljami pregrabit, da se še bolj razgradi, nekaj sonca, dežja in bo pripravljen.
V rastlinjak sem ga navozil februarja in se je do danes, kar lepo predelal, so še manjše kepe a solata lepo raste.

Gnojimo vsako leto a pretiravat se ne sme, zmerna količina.
Vsaka zelenjava pa rabi drugačan tla, nepognojena-pognojena....kumare, paradajz, paprika, feferoni, zelje itd, potrebujejo pognojena tla-vsako leto.


Nazadnje urejal/a tiguan 06 Apr 2011 12:12; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 11:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Najprej hvala za odgovor!

Torej moram 'mojega' kmeta vprašati najprej ali je gnoj dovolj star. Sem pa zasledila, da naj bi zemljo tako pripravljal od dveh tednov do nekaj tednov, kar je veliko in razmišljam kako bi lahko prišla do zgodnejšega pridelovanja-verjetno ne morem izsilit in moram počakti (kot prvo pa da je gnoj uležan) vsaj 14 dni. Kaj pa, če vzamem organsko gnojilo, je kaj prej?

hvala!

Mateja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 12:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede na to, da nimaš veliko časa na razpolago, poenostavi vse skupaj.

En del pognoji, če je gnoj vsaj uležan. Gnoj na tanko potreseš po zemlji.
Ni treba, da je pokrita vsa površina, lahko se vmes vidijo otočki zemlje. Seveda ga je treba zakopati v zemljo.

Za sadike mora zemlja po gnojenju počivati vsaj 3 tedne, seme se pa lahko seje tudi že po 1 tednu. Če je gnoj svež - ne gnoji! Pospravi ga na kup, pokrij z zemljo ali kartonom in pusti do jeseni ali do naslednje pomladi. Tačas pa lahko kupiš kompostiran hlevski gnoj od Biobrazde. Po njem se lahko sadi praktično takoj, slaba stran je le, da je drag Crying or Very sad . Koliko gnojiti piše na vreči. Če je zemlja zelo siromašna, potrosi še malo Biogrene ali Organika (razen za čebulo in šalotko - za to dvoje ni dobro na sveže pognojiti). Lahko pa po moje tudi za njiju zemljo oplemenitiš s par pestmi Agrovita. Zadeva je učinkovita, le presneto draga.

Mogoče del vrta letos le prekoplji, posej s katero od rastlin za ZELENO GNOJENJE

ali pa na delu vrta prakticiraš ZELENJAVNI VRT BREZ OKOPAVANJA


Kolikor se spomnim mojih prvih začetkov, sem čisto brez gnojenja na bivši negnojeni trati pridelala nekaj fižola in krompirja.
S solato ni bilo nič, dokler nisem nabavila poštene porcije hlevskega gnoja, razen radiča, ta je bolj trpežen. Tržaški solatnik sem sejala tudi že na gole površine med trato in je bilo kar nekaj pridelka.
Paradižniki so pričeli dobro roditi, ko sem primešala še Bogatin (kurji gnoj) kumare in buče itak vedno sadim na velikem kupu komposta ali preperelega gnoja.
Kumare na slabi zemlji so skoraj obvezno grenke in neužitne, itak pa v takih pogojih slabo rastejo.
Paprike mi še dandanes ne uspevajo, ker sem očitno preveč škrta z gnojenjem Cool Rolling Eyes .
Glavno gnojenje je pri meni spomladi, potem redko kaj še dognojujem, razen za posevke, ki sledijo, ko se pospravi prvi pridelek. Pa še to samo z dodajanjem komposta. Poskušam pa slediti kolobarjenju, kolikor le lahko in upoštevam DOBRE SOSEDE

Predvsem se ne sekiraj, da bi moralo biti koj prvo leto vse tip-top. Kar bo zraslo, je bolje kot nič. Namesto, da bi te skrbelo, uživaj ob opazovanju učinkov tvojega dela Smile .

Vmes pa prebiraj literaturo in forumske prispevke. Naj te ne zmede, ker boš dobila cel kup različnih informacij. Ponavadi so uporabne vse, ti se oprimi kar tiste, ki ti gre bolj na roko. Tu pri vrtnarjenju ni nič le ČRNO-BELO, vsak od nas ima svoje lastne različne metode in vse delujejo.

Uspešno na delo !

PS: še nekaj:
tudi sama lahko preveriš, ali je gnoj svež, ali uležan. V svežem je dobro vidno sveteče mastno blato, v uležanem je pa blato že napol podobno zemlji. Lahko dobiš (iz modernih hlevov) tudi skoraj samo kravje blato, brez primešane stelje. To pa sploh ni za na njivo. Tako blato je nujno zmešati z zemljo, listjem ali drugim kompostnim materialom in pustiti, dokler se ne spremeni v kompost.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 13:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Draga 'muha', hvala!

Super si mis svetovala! Sploh tista tipa nimaš kaj faliti je čisto v mojem stilu:-)

Tako sem se nekako na hitro zamislila. Letos sem lahko na vrtu kakšne trikrat na teden po uro ali dve, pa seveda še kak dan cel dan, ko pride kaj 'nujnega'. Odločila sem se, da bom imela kar vse, celih 100m2 in bom z uležanim hlevskim gnojem pognojila večino; razen tistega kar mislim že sedaj in do konca meseca sejati: solate, korenje, peteršilj, krešo, redkve, nizek fižol, peso, por. Ta del bi pognojila z Biobrazdo (11€ 70l v Kalii sem našla, upam, da bo dovolj).
Večji del pa mislim prekopavati (ali kako se reči, pač pomagati pri razgradnji) do maja, takrat pa začnem s sadikami: kumare, bučke, melancani, feferoni, paradižnik, nizek fižol ponovno, glavnate solate ter krompir. Kromir bi imela povečini za zimo, nekaj pa seveda že prej. priporočate kakšne vrste? Sploh pa, kako ga kalim?

Bi to šlo? En del z Biobrazdo, da lahko sejem že sedaj, ostalo pa s sadikami drugi mesec, ko bom tudi že na pognojenemu delu (hlevski gnoj) lahko sadila?

Uff, koliko informacij:-))
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 13:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

...in to so super članki o zelenem gnojenju, sem jih našla nekaj dni nazaj-bom kar vse upoštevala:-)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 14:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mateja987 je napisal/a:
Bi to šlo? En del z Biobrazdo, da lahko sejem že sedaj, ostalo pa s sadikami drugi mesec, ko bom tudi že na pognojenemu delu (hlevski gnoj) lahko sadila?

Uff, koliko informacij:-))


Seveda bo šlo. Pričakuj le, da kaj od naštetega mogoče ne bo ravno bujno raslo, ampak to je nujna šola, skozi katero smo šli vsi.

Ko boš imela zemljo pripravljeno in zasejano ni več strašnega dela okrog vrta. Če imaš čas vestno pleveš, če ga nimaš, je plevel zastirka Wink Laughing , populiš tam, kjer bi znal setev zadušiti, ostalo malo zanemariš. Edino zalivanje zna biti nadležno, zato si pripravi ves možni material za zastiranje. Če ni drugega, je dober tudi populjen plevel Cool . Zastirka in rahljanje zemlje močno zmanjšata potrebo po zalivanju.

A ja, še to: s sejanjem pese raje počakaj do konca junija in jo sej na zemljo, pognojeno s hlevskim gnojem. Pesa ima rada dobro pognojeno in boljšega okusa ter mehkejše so one, ki so sejane kasneje. Prezgodaj sejane pridejo rade drobne in žilave.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Senrodes



Pridružen/-a: 17.05. 2010, 16:44
Prispevkov: 144
Kraj: Notranjska

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 14:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Offtopic: A je 987 tvoja letnica rojstva?
_________________
http://www.mojalbum.com/nebesa
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 20:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

muha:

kako pa rahljanje vpliva na manj zalivanja? Ne razumem kako naj rahljam in kje, ko je enkrat posajeno...in zastirki, kakšen konkreten nasvet? Okoli rastline namečem populjen plevel ali kaj drugega?
Res hvala za te odgovore, vikend se bliža in že vidim, da se bo do takrat marsikaj izkristaliziralo:-)
Nekaj moram še ukreniti glede vode, ki je ni poleg, kakšen zbiralec vode pa se priporoča?

in še odgovor glede letnice, ne ni moja letnica, sem morala nekaj prilepit poleg imena, saj so ti ponavadi že zasedeni...sem starejša, 80:-)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tiguan



Pridružen/-a: 01.06. 2010, 22:34
Prispevkov: 1059

PrispevekObjavljeno: 06 Apr 2011 20:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Čebula, fižil, peteršilj, korenje, česen, por tega pri nas nikoli ne zalivamo, razen, če je 1 mesec brez dežja.
Rahljamo nič, ko je enkrat posejano, tud zalivamo ne, ker dež naredi svoje.
Njiva se prej pognoji, zvorje in zbrana vse strojno.
Nič ne kompliciramo v glavnem, da se poseje/posadi. Mar ne delamo vse za svojo lastno preživetje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 07 Apr 2011 05:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mateja, zemljo rahljaš tam, kjer jo lahko. Recimo okrog posameznih sadik, med vrstami, če seješ v vrste. Pravzaprav se to avtomatsko dogaja ob okopavanju in pletju. Če vrhni sloj zemlje razrahljaš, prekineš zemeljske razpoke, po katerih uhaja vlaga iz globin zemlje. Saj si gotovo že opazila razpokano zemljo ob suši.

Zastirko narediš s tistim, kar ti je pri roki. Lahko je to plevel, ki ga populiš, lahko trava, ki jo pokosiš, nasekljanje olistane vejice grmovnic, populjene odvečne vrtne sadike, slama, seno ... Samo da pokrije zemljo, da je ne izsušujeta sonce in veter in zadržujeta vlago, ki hlapi iz nje. Obenem preprečuje, da bi dež in zalivanje preveč zbila zemljo. Tudi plevela je manj. O tem je veliko napisal zuf pri vrtovih brez okopavanja.

Zaradi rahljanja in zastirke priporočam sejanje v vrste. Če seješ raztreseno in še na gosto, oboje odpade. Pravzaprav, če imaš zastirko, ni treba rahljati. Sploh, ker rastline pod zastirko rade razpredejo korenine tudi po površini zemlje in bi jih rahljanje le poškodovalo.

V osnovi je pa tako, kot je napisal tiguan. Kmetje nimajo časa ves čas bedeti nad vsako bilko, pa jim vseeno vse zraste, če le vremenske razmere dopuščajo. Če imaš možnosti in čas posebej skrbiš za vsako rastlino, če tega nimaš, jih prepustiš materi naravi Wink .
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 07 Apr 2011 07:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dobro jutro!

Muha, odlično, vse razumem! :-)

Sem se pa pozanimala sedaj glede cen gnojila. Na izbiro imam hlevski, kravji gnoj, biološko univerzalno gnojilo ali kombinacijo. Sem mislila, da bi me prišla recimo Biogrena ne vem kolikorat več kot gnoj, pa je isto. Če vzamem cca 20kg Biogrene me to pride nekje 20€, ravno toliko pa pol prikolice gnoja oz. Organic celo 15€. Prva opcija mi zadošča za cca 90m2, druga za cca 60m2,pri tretji mi ga pa celo ostane- vendar kar bi se odločila bi uporabila na 100m2. Kot razumem univerzalno gnojilo deluje nekako 6 mesecev, z hlevskim gnojem pa je zemlja priskrbljena za cca 2leti. Ali to drži? Vsekakor bi pa uvedla kompostnik (upam, da ga bom smela postaviti) ter zeleno gnojenje.
Brez skrbi, mi zmanjkuje vprašanj in vikend ter lopata sta blizu:-)

lep. sončen dan vsem!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 07 Apr 2011 09:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Preperel hlevski gnoj praviloma zadošča samo za eno leto.

Dve leti je bolj ko ne izjema pri zelo razumnem kolobarjenju in pri rastlinah, ki svežega gnojenja ne prenesejo (recimo čebula).

Prvo leto ti bo zemlja sama pokazala, koliko rabi. Temu ustrezno boš naslednje leto gnojila več, manj ali za nekatere vrtnine sploh nič.

Za kolobarjenje in dobre/slabe sosede si nabavi kakšno knjigo, najbolje od Pušenjakove. To je dobri imeti vedno na dosegu roke, saj računalnik ponavadi odpove ravno, ko informacijo najbolj rabiš.

Glede komposta ne skrbi. Če ne boš smela postaviti "škatle", boš ves kompostni material metala na kup v kotu parcele, okoli kupa pa zasadila višje rastline, da bo skrit in bo v senci.

Kako je pa z lokacijo vrta? Če gre za več parcel skupaj tik druga ob drugi, ki jih obdelujejo različni lastniki, se je dobro vnaprej z njimi dogovoriti. Najbolje je, da vsi postavijo kompostnike v isti kot - zaradi skupne sence in vonja, ki ga zna oddajati razkrajajoč material.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
silva30



Pridružen/-a: 29.09. 2008, 21:06
Prispevkov: 702
Kraj: Štajerska-Spodnje Prebukovje

PrispevekObjavljeno: 07 Apr 2011 20:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mateja987 pozdravljena.
Glede gnojenja s hlevskim gnojem se strinjam z muho, da je potrebno vsako leto. Sploh pa, ker je to nov nastajajoč vrt in je zemlja verjetno revna s humusom. Sama imam letos tretje leto vrt, ki sem ga prav tako na novo zorala na travniku, pa mi zemlja še vedno deluje zelo pusta. Ko obrneš zemljo skoraj ni sledu o gnojenju prejšnjega leta. Res pa vedno uporabljam gnoj star najmajn dve do tri leta. Nabavim leto dni starega sedaj za prihodnji dve leti.
Veliko uspeha ti želim.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tiguan



Pridružen/-a: 01.06. 2010, 22:34
Prispevkov: 1059

PrispevekObjavljeno: 07 Apr 2011 20:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

2-3 leta star gnoj, kako bi šele bilo potem na kmetijah, kmetje uporabljamo gnoj star do 1 leta, pa zraste super.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MARIJAV



Pridružen/-a: 20.05. 2010, 14:14
Prispevkov: 1647
Kraj: ŠTAJERSKA-PONIKVA

PrispevekObjavljeno: 07 Apr 2011 21:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Glede hlevskega gnoja lahko tudi jaz rečem, da s svežim gnojem nimam slabih izkušenj. Običajno vsako leto vse pogonojim na novo, le tisti delček za čebulo, pa ne.
_________________
ŽIVETI NA PODEŽELJU JE NAJLEPŠE!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kravzlj



Pridružen/-a: 31.12. 2007, 09:08
Prispevkov: 1340
Kraj: Zaboršt pri Dolu

PrispevekObjavljeno: 08 Apr 2011 07:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa če daš jeseni na njivo plast listja in morda slame, kar se spremeni čez zimo v kompost in ga samo vkoplješ v zemljo, ali pa sploh ne? =)
_________________
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
muha



Pridružen/-a: 29.11. 2007, 15:47
Prispevkov: 10107

PrispevekObjavljeno: 08 Apr 2011 10:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

tiguan je napisal/a:
2-3 leta star gnoj, kako bi šele bilo potem na kmetijah, kmetje uporabljamo gnoj star do 1 leta, pa zraste super.


Pri kmetih to res ne pride v poštev in ni potrebno, ker imajo gnoj doma.
Čisto svežega pri nas nismo nikoli uporabljali. Nekaj se je staral že itak na gnojišču, kjer smo ga namenoma metali tako, da smo začeli v enem kotu in počasi nadaljevali, dokler gnojišče ni bilo polno. Za spomladansko gnojenje smo ga že jeseni navozili v bližino njiv in ga stlačili v kompakten kup.

Doma na majhnem vrtu je pa 1 prikolica hlevskega gnoja hitro preveč. Iz viška sem naredila kup, ga močno stlačila in pokrila s kartonom. Tak kup je počasi zorel od zunaj in sredina je bila čez 3 leta ravno prava.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 08 Apr 2011 12:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdrav tudi ostalim, ki so se vključili v debato! Vaši nasveti mi pridejo neverjetno prav in se za njih hvaležna. Danes sem dobila satelitski posnetek prostih vrtov in drugi teden samo sporočim številko, ki naj mi jo vpišejo v pogodbo, tako da bom jutri šla vse pogledat in najprej poskusila izbrati tako, da bo blizu mojega doma in da ne gre samo za travnik, če se da.

Berem o ekološkem kmetovanju in kako pomembno je ohranjati ravnovesje v vsaki plasti na način kot je v naravi, zato naj se ne bi prekopavalo zemlje temveč rahljalo oz. če je iz travnika : vilice kot lopato zapičilo pokonci v zemljo, jo nagnilo naprej in nazaj in tako na vsake 10 cm. Zanimivo.

Sem se tako navdušila nad grudo, da sem včeraj preživela dan še na domačem dvorišču in pričela urejati vse zanemarjene gredice, ki jih nihče od najemnikov ne obdeluje. Mislim, da razumam vse tiste ljudi čisto zaljubljene v delo na zraku in opazovanju rastočih se bilj. Very Happy
Me tudi jako veseli, da sem tukaj na forumu odkrila bio semena, ki so celo ugodneja kot škropljena, našla pa sem tudi spletno vrtnarijo z eko sadikami vseh vrtnin po ugodni ceni.Very Happy

Za gnoj grem jutri do kmeta, da sploh vidim, če ni popolnoma svež in morda bi za moj poskus eko vrtička bilo celo bolj smiselno (zaradi prekopavanja) uporabiti organsko gnojilo in seveda rastline za zeleno gnojenje. Sem že rekla, da komaj čakam, vse to?Very Happy

Pozdrav vsem!

p.s.Obstaja kakšna cenovno ugodna varianata zbiralnika vode, ravno sem dala skoraj 40€ za takso in najem, 20€ gre za gnoj, ravno toliko za semena in ne bi plačevala še 60€ za dva plastična soda. No ja, ker pa je na dolgi rok in če drugače ne gre, bo tudi to seveda ok-pa se tako nateče dovolj vode? Vzela sem pa 100m2 :-) Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy jupi
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateja987



Pridružen/-a: 06.04. 2011, 07:06
Prispevkov: 497
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: 09 Apr 2011 21:31    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Eno vprašanje: nisem nameravala prekopati zemlje ampak uporabiti vile kot sem opisala na postu zgoraj-pa si ne znam predstavljati kaj naj potemtakem storim z vso travo na vrhu, kajti če ne gre za klasično prekopovanje temveč le rahljanje zemlje ta ostane na vrhu. ??? Tudi kakšen eko nasvet glede tega?
In še nekaj kot radovednost. V vseh knjigah berem o zastirkih, kako pomebni so, zakaj tega nihče ne uporablja? Še nisem videla vrta, ki bi bil zastrt s čemerkoli. A ni to zanimivo? Danes sem se o tem pogovarjala z vrtičkarko, ki naj bi mi bila soseda pri vrtu (mimogrede, tole izbiranje pa je žalost) in me je samo debelo gledala. Tudi tukaj na forumu sem zasledila in mi je bilo svetovano, vi tudi kaj takega opažate?

Mateja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Vse o vseh rastlinah Seznam forumov -> Vzgoja rastlin
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Naslednja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Naslednja
Stran 1 od 14

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.